Wszystko to, czym ostatnio żyjemy ...
Odsłonięcie rzeźby
W dniu 8.05.2026 roku, w 130 rocznicę urodzin Stanisławy Leszczyńskiej zostało odsłonięte jej upamiętnienie rzeźbą kameralną, która ukazuje bohaterską położną z okresu jej pracy na sztubie położniczej jako więźniarki KL
Auschwitz - Birkenau.
Odsłonięcie poprzedziła Msza św. w kościele Sióstr Wizytek pod przewodnictwem Kardynała Grzegorza Rysia.
Poświęcenia rzeźby usytuowanej przy szpitalu położniczym na ulicy Karowej 2 dokonał Arcybiskup Adrian Galbas.
Poświęcenia rzeźby usytuowanej przy szpitalu położniczym na ulicy Karowej 2 dokonał Arcybiskup Adrian Galbas.
Obok postaci Patronki Polskich Położnych postawiony został granitowy fragment przewodu kominowego na wzór tego, który w baraku oświęcimskim służył kobietom za miejsce do rodzenia dzieci.
Na granitowej replice wypisano imiona dzieci, które urodziły się w obozie w czasach gdy posługę położnicza pełniła Stanisława Leszczyńska, a którym udało się przeżyć gehennę obozu koncentracyjnego.
Na granitowej replice wypisano imiona dzieci, które urodziły się w obozie w czasach gdy posługę położnicza pełniła Stanisława Leszczyńska, a którym udało się przeżyć gehennę obozu koncentracyjnego.
Wszystkim, którzy swoją obecnością uświetnili uroczystość serdecznie dziękujemy.
W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim, którzy w ostatnim czasie wspierali nasze dzieło wpłatami indywidualnymi, a także organizując zbiórki w parafiach.
W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim, którzy w ostatnim czasie wspierali nasze dzieło wpłatami indywidualnymi, a także organizując zbiórki w parafiach.
Równocześnie wciąż zachęcamy do wspierania materialnie naszego dzieła korzystając z numeru konta Stowarzyszenia:
39 1020 1013 0000 0602 0508 9463
39 1020 1013 0000 0602 0508 9463



Odsłonięcie rzeźby już wkrótce ...
Zbliżamy się do finału prac nad budową pomnika Stanisławy Leszczyńskiej Bohaterskiej Położnej z Auschwitz – symbolu odwagi, człowieczeństwa i poświęcenia w nieludzkich czasach.
To wyjątkowe miejsce pamięci jest już niemal gotowe, ale potrzebujemy jeszcze wsparcia, by w pełni ukończyć ten ważny projekt.
Zwracamy się z prośbą o wsparcie finansowe – każda, nawet najmniejsza wpłata, przybliża nas do zakończenia budowy i godnego upamiętnienia tej niezwykłej Kobiety-Położnej.
Razem możemy sprawić, że pamięć o bohaterstwie przetrwa dla przyszłych pokoleń.
Komitet Społeczny
26.04.2026
Kwesta w parafii na Kabatach
Kwesta w parafii na Kabatach
Chociaż do odsłonięcia Rzeźby Stanisławy Leszczyńskiej przy warszawkim szpitalu położniczym przy ulicy Karowej zostało już tylko kilka dni to położne wciąż pozyskują środki na zrealizowanie swojego projektu.
W ostatnią niedzielę w Parafii Błogosławionego Władysława z Gielniowa w Warszawie grupa Położnych i przyjaciół kwestowała na rzecz zrealizowania upamiętnienia Patronki Polskich Położnych rzeźbą kameralną i opłacenia należności wynikających z tego tytułu zarówno Panu Artyście jaki i wszystkim, którzy wytężają aktualnie siły aby postać Stanisławy Leszczyńskiej już 8 maja bieżącego roku na stałe wpisała się w krajobraz stolicy.
W tym miejscu pragniemy gorąco podziękować przede wszystkim Proboszczowi Parafii Księdzu Kanoników Robertowi Zalewskiemu i wszystkim parafianom gdyż hojność przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. W datkach w gotówce zebraliśmy prawie 10000 zł nie licząc wpłat blikiem, którą to formę również wybierało sporo osób chcących wesprzeć dzieło.
Nasi darczyńcy mogli otrzymać broszurkę o Patronce Polskich Położnych zatytuowaną cytatem z jej wypowiedzi z czasów obozu zagłady w Auschwitz
"Nie, nigdy! Nie wolno zabijać dzieci" Wszystkim wspierającym składamy serdeczne Bóg zapłać!
Informujemy również że dla wygody wpłacających tak nam potrzebne wciąż środki uruchomiliśmy płatność Blik na numer telefonu
+48 695 730 453
Do zobaczenia już wkrótce na uroczystym odsłonięciu Rzeźby Stanisławy Leszczyńskiej

Uroczystości w Łodzi
52 rocznicę śmierci Stanisławy Leszczyńskiej Łódź uczciła szeregiem wydarzeń kulturalnych, naukowych i religijnych.
Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych zorganizowala konferencję podczas której została przywołana postać patronki Polskich Położnych i jej dokonań dla społeczności kobiet w przedwojennej i powojennej Łodzi.W dniach 10 i 11 marca marca odbyły się odczyty, wykłady oraz Msza święta w intencji rychłej beatyfikacji sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej pod przewodnictwem biskupa Zbigniewa Wołkowicza
Archidiecezja Łódzka we współpracy z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi odsłoniła wystawą plenerową poświęconą życiu i działalności Stanisławy Leszczyńskiej
Patronka położnych doczekała się także utworu muzycznego opowiadającego jej życiorys, a w szczególności okres osadzenia w KL Auschwitz i pracy nad sztubie położniczej dla tysięcy kobiet i ich rodzących się w nieludzkich warunkach dzieci.
Utwór muzyczny poświęcony S. Leszczyńskiej
0:00s
Kwesta
W ostatnią niedzielę lutego w parafii Matki Bożej Królowej Rodzin w Dziekanowie Leśnym odbyła się kwesta na rzecz upamiętnienia Stanisławy Leszczyńskiej rzeźbą kameralną.
Stowarzyszenie upamiętniające postać bohaterskiej położnej pragnie serdecznie podziękować księdzu proboszczowi Sławomirowi Hermanowiczowi za przyjęcie nas w swoje progi, Parafianom za hojność oraz panu Zbigniewowi Marczykowi za pomoc w organizacji kwesty.
Jesteśmy bardzo wdzięczni za otwarte serce każdej osoby, która wspiera nasze dzieło i wierzymy, że ta forma zbiórki datków połączona z krótkim przedstawieniem postaci Sługi Bożej S. Leszczyńskiej przyczynia sie do jeszcze lepszego poznania Patronki Polskich Położnych.
Nieustannie prosimy o wsparcie inicjatywy budowy pomnika bohaterskiej położnej
39 1020 1013 0000 0602 0508 9463


Prace nad rzeźbą
Z radością dzielimy się wiadomością że prace nad rzeźbą Stanisławy Leszczyńskiej weszły w zaawansowany końcowy etap.
Prototyp w wymiarach 1:1 jest już w pracowni pana Andrzeja Renesa - artysty rzeźbiarza, który realizuje projekt.
Jednocześnie pragniemy potwierdzić datę planowanego odsłonięcia rzeźby ustaloną na dzień 8 maja 2026 w 130 rocznicę urodzin bohaterskiej położnej.
Nadal zwracamy się z prośbą o wspieranie naszego projektu.
Każda kwota wpłacona na konto stowarzyszenia wciąż jest nam bardzo potrzebna, żeby sfinalizować to dzieło!


Konferencja WUM
Mieliśmy ogromną przyjemność zaprezentować wystawę o położnej Stanisławie Leszczyńskiej podczas konferencji z okazji Dnia Położnej na WUM, która odbyła się 8 maja 2025 roku.
Dziękujemy organizatorom za zaproszenie oraz wszystkim uczestnikom za ciepłe przyjęcie i zainteresowanie wystawą.
Już dziś serdecznie zapraszamy na przyszłoroczną konferencję – do zobaczenia za rok!


28.09.2025
Wizyta położnych w Oświęcimiu
Wizyta położnych w Oświęcimiu
Dnia 20 września 2025 r. miała miejsce wizyta położnych (z Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych) i ich przyjaciół w Muzeum Auschwitz-Birkenau.
W programie znalazły się:
- wykład dr T. Wontor-Cichy "Kobiety w Auschwitz"
- zwiedzanie Muzeum w Auschwitz i Auschwitz Birkenau
- Msza św. w intencji Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej o rychłą beatyfikację i cud za Jej wstawiennictwem

28.05.2025
Msza św. w Kaplicy Pałacu Prezydenta
Msza św. w Kaplicy Pałacu Prezydenta
Dnia 28 maja 2025 we wspomnienie Błogosławionego
Stefana Kardynała Wyszyńskiego
w Kaplicy Pałacu Prezydenta Polski była sprawowana przez ks kapelana
Zbigniewa Kras Msza święta
w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej

Wystawa IPN
Wystawa przybliżająca postać i życie
Stanisławy Leszczyńskiej
udostępniona dzięki IPN będzie gościć
w różnych placówkach na terenie Warszawy i okolic.
Aktualnie wystawę można oglądać w
Stanisławy Leszczyńskiej
udostępniona dzięki IPN będzie gościć
w różnych placówkach na terenie Warszawy i okolic.
Aktualnie wystawę można oglądać w
Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej
Loretto 1
07-202 Wyszków
Loretto 1
07-202 Wyszków
wystawa jest dostępna do 25 maja 2025



27.04.2025
Narodowy Marsz Życia
Narodowy Marsz Życia
Dnia 27.04.2025 ulicami Warszawy
przeszedł
Narodowy Marsz Życia.
Wśród przemawiających byli przedstawiciele zawodów medycznych zarówno lekarze jak i położne.
W słowach skierowanych do uczestników Marszu podkreslano by nie wykorzystywać zdobyczy medycyny przeciwko życiu i przymuszaniu położnych i lekarzy do udziału w zabijaniu dzieci.
Za niezwykłą OBROŃCZYNIĄ ŻYCIA
Stanisławą Leszczyńską
powtarzajmy:
,,Nie, nigdy nie wolno zabijać dzieci"

Opis projektu pomnika
Postać stojąca, trzymająca dwoje noworodków na rękach w geście ochronnym, nawiązującym do chwili, kiedy jako położna przyjmująca porody w baraku sztuby położniczej sprzeciwiła się rozkazowi doktora Mengele,
który nakazał zabijanie nowonarodzonych dzieci.
Kobieta ubrana w pasiak z widocznym obozowym numerem ewidencyjnym oraz fartuch.
Dzieci zawinięte w płócienne tkaniny.
Rzeźba położnej z chustą na głowie, charakterystyczną dla ówczesnych pielęgniarek i położnych jako element stroju służbowego.
Figura ponadnaturalnej wielkości, posadowiona na podstawie z granitu z napisami oraz podłożu nawiązującym do drogi obozowej wyłożonej kamieniami .
Odlew z mosiądzu cyzelowanego patynowanego.
Otwarty dostęp dla publiczności.



80. rocznica wyzwolenia Auschwitz
27 stycznia 2025






21.09.2024 Oświęcim
W sobotę 21 września 2024 roku przed południem przybyła do Auschwitz i Auschwitz – Birkenau grupa położnych, pielęgniarek, przedstawicieli środowiska lekarskiego i przyjaciół Stanisławy Leszczyńskiej.
Pani Przewodnik oprowadzała, opowiadając nam jaki był los więźniów, którzy byli osadzeni w obozie koncentracyjnym. W Auschwitz-Birkenau zatrzymaliśmy się na dłużej w miejscu gdzie stał barak zwany sztubą położniczą. Obecnie w miejscu tym są resztki przewodu kominowego z pieca na którym jak wiemy z pozostawionych upamiętnień Stanisława Leszczyńska przyjmowała porody.
Chwile refleksji były połączone z odmówieniem modlitwy o beatyfikację Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej.
Następnie w ,, Teatrze Starym” w Oświęcimiu z uwagą wysłuchaliśmy wykładu dr Teresy Wontor - Cichy nt: ,, Medycyna w KL Auschwitz (sztuba położnicza).
Pobyt w Oświęcimiu zakończyliśmy w Kościele Parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP gdzie swoje pierwsze kroki po opuszczeniu obozu skierowała Stanisława Leszczyńska wraz z córka Sylwią. Uczestniczyliśmy we Mszy Świętej.
W przyszłym roku tj 2025 będziemy obchodzić 80 rocznicę wyzwolenia obozu.
Mamy Nadzieję, że nie zabraknie położnych, które będą brały udziały w obchodach.

Konkurs na opracowanie koncepcji rzeźby kameralnej
upamiętniającej postać Stanisławy Leszczyńskiej
Szczegóły w Regulaminie, który można pobrać poniżej
Pobierz Regulamin ...
14.04.2024
Narodowy Marsz Życia
Narodowy Marsz Życia
Byliśmy obecni na Narodowym Marszu Życia w Warszawie w dniu 14.04.2028
Dziękujemy wszystkim z Was, którzy po marszu wsparli nasze działania !!!






12.03.2024
Pałac Prezydencki
Warszawa
Pałac Prezydencki
Warszawa
Wizyta u Pani Prezydentowej Agaty Kornhauser-Dudy w związku z inicjatywą upamiętnienia postaci połoznej Stanisławy Leszczyńskiej pomnikiem przy szpitalu na ulicy Karowej w Warszawie

Komitet Społeczny Upamiętniający PostaćStanisławy Leszczyńskiej
Prosimy Państwa o wsparcie inicjatywy budowy pomnika bohaterskiej położnej z Auschwitz
Numery kont Stowarzyszenia Pamięci Położnej Stanisławy Leszczyńskiej:
PL: 39 1020 1013 0000 0602 0508 9463
EURO SWIFT: BPKOPLPW 44 1020 1013 0000 0402 0508 9471
